Ozon Terapi Nedir ?

Tıbbi Ozon Tedavisi Nedir ?

Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere’’ozon terapi’’ denilmektedir.

Ozon Terapi Kan Örneği

Oldukça eski bir tedavi şekli olmakla beraber her geçen gün farklı yararlı etkilerinin bulunması onu yeniden güncel hale getirmektedir.

Ozon tedavi  “alternatif tıp” değil, bizatihi etkileri bilimsel olarak yüzlerce çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir.

Ozon tedavi ya da Almanların deyimiyle ‘’Kan yıkama’’ pek çok hastalıkta kullanıldığına dair çok sayıda kanıt mevcuttur. Ozon terapinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmesidir.

Başlıca uygulama yöntemleri : Major yöntem, Minor yöntem, Subikutan, Vücut boşluklarına ozon gazı verilmesi, Eklem içine ozon gazı verilmesi sayılabilir.

Merkezimizde doktorumuz tarafından tedavi için uygun görülen şekilde ve uygun görülen miktarlarda ozon terapi güvenle uygulanmaktadır.

Ozon Nasıl Etkiler

Kan Hücreleri Yapısı Kırmızı ve Beyaz

Beyaz kan hücrelerinin(savunma hücreleri olup enfeksiyonlara karşı korur) oluşumunu artırır, fonksiyonlarını artırır. Bakteri, virüs ve mantarları öldürür.

En güçlü doğal ve atık bırakmayan dezenfektandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı direnci artırır.

Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile bağışıklık sisteminin sapmasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde iyileştiricidir.

Hızla büyüyen kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Alyuvarların(kanda oksijen taşıyan kırmızı hücreler) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırır.

Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların oksijenlenmesini artırır.

Hücre içi solunumunu (hücrenin fonksiyonu görebilmesi için gerekli enerji kaynağını elde etmesi) hızlandırır.

Detoks edici özelliği ile vücudumuzdaki kimyasal maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. (Kurşun, civa gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilaç kalıntılarının atılmasını hızlandırır.)

Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir.

Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar, böylelikle damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak dolaşımı düzenler.

Ozon Terapi Kimlere Uygulanmaz ?

Ozonun uygulanmasının yasak olduğu hastalıklar son derece sınırlıdır.

1-Favizm;alyuvarlarda bir enzim eksikliği ile seyreden (Glukoz 6 fosfat dehidrogenz enzim eksikliği) hastalıkta
2-Aşırı alkol kullananlarda
3-Hipertroidi;troid bezi aşırı çalışanlarda
4-İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (hemofili,kanama pıhtılaşma hastalıkları v.s.) olan hastalara ygulama yapılmaz
5-Kronik ve tekrarlayıcı pankreas bezi iltihaplarında (Pankreatitler)
6-yeni gelişmiş kalp enfarktüsü ve kanamanın aktif olarak devam ettiği beyin felci gibi bazı hastalıklar
7-Ozona karşı alerjisi veya intoleransı olanlarda (çok nadir görülen bir durum olup daha ziyade kokuya olan tahammülsüzlüklerde oluşabilir)Bu bakımdan uygulama öncesi bazı laboratuar analizleri yapılarak durum denetlenmelidir.

WhatsApp WhatsApp ile ulaşın