Ozon Nedir ?

"OZON AVUÇLARIMIZDA HİSSETTİĞİMİZ SAĞLIKTIR"

Ozon nedir ne değildir anlamak için önce tarihine bir bakmak gerek. İsmi Yunanca “koklamak” manasına gelen ozein’den gelir. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedildi.

Zemin seviyelerine yakın yerlerde 10 milyon hava partikülü başına bir partikül O3 (= 0.1 ppm = 200 µg/m³) konsantrasyonlarında duman şeklinde bulunur. 2000 metre yükseklikte, çok daha azalarak 0.03 – 0.04 ppm seviyelerine düşer.

Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde , Dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır

Uzaydan ve güneşten gelen ultraviyole ışınlar atmosferin stratosfer tabakasındaki ozon ile reaksiyona girerek oksijen molekülünün oluşumunu sağlarlar.Meydana gelen oksijen yeryüzüne inerek soluduğumuz havaya katılır.

Uzaydan ve özellikle güneşten gelen zararlı ışınları emerek yeryüzüne emmelerine engel olan atmosferin stratosfer tabakasındaki ozon için eski tarihlerde yunanca ‘’Tanrının nefesi’’ (ozein) ismi verilmiştir.

Özellikle şimşek ve yıldırımların oluşturduğu fırtınalardan sonra taze hava kokusu diye içimize çektiğimiz havada bu hissi oluşturan bulutların elektriklenmeleri esnasında

meydana gelmiş olan ozondur.Ozonun etkileri ve yaşamımız için gerekliliği daha sonra keşfedilmiştir.ozonlama ise yaklaşık yüzyıldır bilinen bir teknoloji olmasına rağmen değeri daha yeni anlaşılmaktadır.

Ozonun Genel Atom Yapısı

Ozon yaşamın (Tanrının nefesi) ta kendisidir;yer yüzeyi yakınlarında (zehirli ve kirletici) olan ozon,stratosfer tabakasında hayati  önem taşır.

 

Atmosferi oluşturan azot oksijen ve karbondioksit gibi temel gazlara göre oldukça düşük oranda bulunan ozon gerek iklimi etkilemek ve gerekse yeryüzündeki canlıların korunmasında önemli rol oynamaktadır.ozon göklerden gelen şifadır.Aynı zamanda oksijenin kimyasal bir kuzeni olan ozon atmosferde yüksek enerjiye sahip güneş ışınlarının normal oksijen moleküllerine (O2) çarpışmasıyla ortaya çıkan oksijen atomlarının ( O ) diğer oksijen molekülleriyle (O2) birleşmesi sonucunda meydana gelir.

WhatsApp WhatsApp ile ulaşın