Ozon Nedir? Ozonun Kullanım Alanlar Nelerdir?

ozon nedir

Ağustos 24, 2021

Ozonun Tarihçesi

Yazı İçeriği

Ozon nedir ne değildir anlamak için önce tarihine bir bakmak gerek. İsmi Yunanca “koklamak” manasına gelen ozein’den gelir. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedildi.

Ozonun Kullanım Alanları Nedir?

Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde , Dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.

Günlük Hayatta Ozon

Uzaydan ve güneşten gelen ultraviyole ışınlar atmosferin stratosfer tabakasındaki ozon ile reaksiyona girerek oksijen molekülünün oluşumunu sağlarlar.Meydana gelen oksijen yeryüzüne inerek soluduğumuz havaya katılır.

Uzaydan ve özellikle güneşten gelen zararlı ışınları emerek yeryüzüne emmelerine engel olan atmosferin stratosfer tabakasındaki ozon için eski tarihlerde yunanca ‘’Tanrının nefesi’’ (ozein) ismi verilmiştir. Özellikle şimşek ve yıldırımların oluşturduğu fırtınalardan sonra taze hava kokusu diye içimize çektiğimiz havada bu hissi oluşturan bulutların elektriklenmeleri esnasında meydana gelmiş olan ozondur. Ozonun etkileri ve yaşamımız için gerekliliği daha sonra keşfedilmiştir. Ozonlama ise yaklaşık yüzyıldır bilinen bir teknoloji olmasına rağmen değeri daha yeni anlaşılmaktadır.

  Ozonun Genel Atom Yapısı

  Ozon yaşamın (Tanrının nefesi) ta kendisidir;yer yüzeyi yakınlarında (zehirli ve kirletici) olan ozon,stratosfer tabakasında hayati  önem taşır.

  Atmosferi oluşturan azot oksijen ve karbondioksit gibi temel gazlara göre oldukça düşük oranda bulunan ozon gerek iklimi etkilemek ve gerekse yeryüzündeki canlıların korunmasında önemli rol oynamaktadır.ozon göklerden gelen şifadır.

   ozonun genel atom yapısı

   Aynı zamanda oksijenin kimyasal bir kuzeni olan ozon atmosferde yüksek enerjiye sahip güneş ışınlarının normal oksijen moleküllerine (O2) çarpışmasıyla ortaya çıkan oksijen atomlarının ( O ) diğer oksijen molekülleriyle (O2) birleşmesi sonucunda meydana gelir.

   Ozon ve Ozon Terapi

   Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere’’ozon terapi’’ denilmektedir.

   Oldukça eski bir tedavi şekli olmakla beraber her geçen gün farklı yararlı etkilerinin bulunması onu yeniden güncel hale getirmektedir.

   Ozon tedavi  “alternatif tıp” değil, bizatihi etkileri bilimsel olarak yüzlerce çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir.

   Ozon tedavi ya da Almanların deyimiyle ‘’Kan yıkama’’ pek çok hastalıkta kullanıldığına dair çok sayıda kanıt mevcuttur. Ozon terapinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmesidir.

   Başlıca ozon uygulama yöntemleri : Major yöntem, Minor yöntem, Subikutan, Vücut boşluklarına ozon gazı verilmesi, Eklem içine ozon gazı verilmesi sayılabilir.

   Merkezimizde doktorumuz tarafından tedavi için uygun görülen şekilde ve uygun görülen miktarlarda ozon terapi güvenle uygulanmaktadır.

    

   Ozon Tedavisinin Etkileri Nelerdir?

   • Deri kan dolaşımını artırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar. Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilde kavuşturur.
   • Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır.
   • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyon hastalıklarına direnci artırır.
   • Damarları yeniler, tansiyon düzenlenmesini sağlar.
   • Kan ve lenf sistemini temizler.
   • Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışması sağlanır.
   • Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini artırır.
   • Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.
   • Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.
   • Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatıcı etkisi vardır.
   • Stres hormonu olarak bilinen Adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar.
   • Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

   Diğer İçeriklerimiz

   Sonuç Bulunamadı

   İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.